New Perspectives for Action: kompendium med pilotstudier
Publisert
Dette kompendiet med pilotstudier samler seksten skriftlige bidrag fra partnerorganisasjonene i Re-Imagine Europe: New Perspectives for Action, som en refleksjon over det fireårige prosjektet. Studiene tar mange former – essays, intervjuer, resultater fra spørreundersøkelser og ordlister – og gjenspeiler bredden av arbeidsmetoder og eksperimenter på tvers av konsortiet. Samlet fungerer de som en samling modeller, veivisere og verktøy for nåværende og fremtidige generasjoner av kulturinstitusjoner og kollektiver, kunstnere og andre bidragsytere. De er tematisk organisert i fem klynger.
New-Perspectives-for-Action_Compendium_of_Pilot_Studies_compressed-1Re-Imagine Europe: New Perspectives for Action (2023–2027) er et fireårig prosjekt for samskaping og sirkulasjon, utviklet i samarbeid mellom fjorten tverrfaglige kunstorganisasjoner over hele Europa. Målet med prosjektet har vært å utruste og styrke unge europeere gjennom kunstneriske praksiser, slik at de bedre kan møte samfunnsutfordringer utløst av de raske konsekvensene av klimaendringene. For å oppnå dette støtter prosjektet initiativer som svarer på behovene til både kunstnere, organisasjoner og publikum, gjennom utvikling av kulturelle verktøy, formater og rammeverk som kan bevege seg på tvers av kontekster og generasjoner.
Med utgangspunkt i det første Re-Imagine Europe-prosjektet (2017–2021) utdyper denne utgaven satsingen på kunstnerisk eksperimentering som en form for samfunnsengasjement. Der det tidligere prosjektet i stor grad fokuserte på publikumsutvikling og kapasitetsbygging, beveger New Perspectives for Action seg videre inn i samskapingens felt: hvordan kulturorganisasjoner ikke bare kan nå publikum, men genuint involvere dem – sammen med kunstnere og institusjoner – i felles transformasjonsprosesser. De fjorten partnerne bak prosjektet – Paradiso og Sonic Acts i Nederland, Elevate Festival i Østerrike, INA grm i Frankrike, A4 i Slovakia, Borealis og BEK i Norge, KONTEJNER i Kroatia, RUPERT i Litauen, Disruption Network Lab i Tyskland, Semibreve i Portugal, Parco Arte Vivente i Italia, Kontrapunkt i Nord-Makedonia og Radio Web MACBA i Spania – bringer med seg et bemerkelsesverdig mangfold av praksiser, offentligheter og politiske kontekster inn i samtalen.